Tíz dolog, amit biztosan nem tudsz a LEGO-ról

1. A LEGO kis kockáinak története 1932-ben kezdődött

1932-ben Ole Kirk Christiansen dán asztalosmester megalapította vállalkozását. A kis cég fajátékokat kezdett gyártani, és két évvel később vette fel a LEGO nevet. Csak 15 évvel az indulás után készültek el az első műanyag játékok. A cél az volt, hogy olyan építőkockát hozzanak létre, amelyekkel könnyű építeni, de viszonylag nehezen esik szét az elkészült mű. Ennek érdekében kerültek a kis építő elemek tetejére a jellegzetes "bütykök", miközben az építőkockák alja "lyukas" volt. Ezzel az eljárással a legkisebbek is könnyen össze tudták nyomni az elemeket: épp annyira, hogy maguktól ne essenek szét - szándékosan viszont könnyedén szét lehessen őket szedni.
lego_1.jpg

2. A LEGO név egy dán kifejezésből ered

"Leg Godt" vagyis: "jót játszani." Ezt az egyszerű dán szókapcsolatot takarja a LEGO szócska. (Ezek szerint, ha magyar találmány lenne, akkor JOJA lenne a neve...)
Érdekesség, hogy latin nyelven pedig azt jelenti, hogy "én raktam össze".
b-2080_std_1.jpg

3. Végtelenül precíz eljárással készülnek a LEGO építőkockái

Egymillió legyártott LEGO kocka között átlagosan csak 18 darab selejtes készül. A kockák mellyett természetesen az összes többi elemre is a legszogurúbb minőségi elvárások vonatkoznak. Az egyes elemek összerakásához és szétszedéséhez szükséges erő pontosan meghatározott: maguktól nem eshetnek szét a már összerakott játékok. Ha túl könnyű lenne szétszedni őket, akkor a műveknem lennének elég stabilak. Ha viszont túl nehéz lenne, az ellentmondana a rendszer alapkoncepciójának, miszerint a modellek szétszedésével újabbak építhetők.
A megfelelő összetartó erő eléréséhez ezredmilliméteres pontossággal készülnek az alkatrészek: az eltérés legfeljebb 0,002 mm lehet.
close-up-toys-lego-wallpaper-53ce21f9c9426_1.jpg

4. A LEGO világ legnagyobb gumiabroncs gyártója

A LEGO járműveihez rengeteg kerék kell, így tehát minden egyes kerékre jut egy-egy miniatűr gumiabroncs is. Több gumikereket gyárt a LEGO, mint a Goodyear és a Bridgestone együtt. (Konkrétan 381 millió miniatűr gumi készült el eddig.)
aaa_1.jpg

5. Több mint 4 milliárd LEGO figura "él" a Földön

A kis LEGO figurák már lassan annyian vannak a bolygón, mint az igazi emberek. Várhatóan 2019-ben már számbeli fölényben lesznek - hiába növekszik az emberiség létszáma is szédítő tempóban.
lego-crowd_1.jpg


6. A legöregebb LEGO minifigura is csak 40 éves.

A LEGO minifigurái csak 1975-ben születtek meg, és nem is úgy néztek ki, mint ma: eredetileg nem volt arcuk, nem volt kezük, és nem lehetett megkülönböztetni őket a nemük szerint.
aaa.jpg

7. A legnagyobb Star Wars készlet két évig épült

A képen látható hatalmas X-Wing összesen 5.3 millió LEGO kocka felhasználásával készült, 17.000 óra alatt. A lejobb az egészben, hogy látszólag egy létező LEGO készlet lett egyszerűen felnagyítva, hiszen még a kis "bütykök" is megtalálhatók rajta. Csakhogy azok is pici kis kockákból készültek...
4gwvucc_1.jpg

8. Titkos, föld alatti páncélteremben is rejtegetnek LEGO készleteket

A dániai Billund-ban van egy titkos, földalatti, tűzálló páncélterem, a "LEGO Memory Lane". Itt a valaha elkészült LEGO szettek mindegyikéből őriznek egyet-egyet.


9. Léteznek 14-karátos LEGO-k is

1979 és 1981 között néhány szerencsés (és régóta a cégnél golgozó) LEGO alkalmazott kapott arany LEGO kockát, a munkájuk elismeréseként. Ezeknek a mai értéke nagyjából 15.000 $, és időnként fel-fel bukkannak a külföldi aukciós portálokon.
maxresdefault_1.jpg

10. LEGO a Holdra?

Unatkozó emberek kiszámolták, hogy ha valaki LEGO kockákkal szeretné összekötni a Holdat és a Földet, akkor 40 milliárd kockára lenne szükség.
Szerintünk egy hosszú létrára is...
lego-bricks_1.jpg